piątek, 7 września 2012

Cudze chwalicie...


Witajcie, kochani:))

Dziś pokażę  i opiszę Wam niezwykłe, klimatyczne miejsce,które znałam wcześniej, ale wczoraj odkryłam je  z MKM na nowo.
W odległości zaledwie 45 km. od nas znajduje się prawdziwy  raj dla oczu i duszy.Położona na Zalewem Jeziorsko- wieś Siedlątków ze swoim, znanym w całej Polsce kościółkiem i nie mniej sławnym ,charyzmatycznym proboszczem ks. Grzegorzem,z którym mamy zaszczyt się przyjaźnić.


On to własnie zabrał nas wczoraj na spacer w te niezwykłe miejsca , przeszliśmy tajemne ścieżki, polne drogi, leśne ostępy i kiedy mijalismy  stary wiatrak ,skacząc  ochoczo rozpierzchły się na boki rącze sarny i jelenie, zrywaliśmy nabrzmiałe słodyczą żółte i ciemne  mirabelki, próbowane po raz pierwszy przeze mnie  owoce tarniny, wchodzilismy na klify, gdzie wiatr smagał nam twarze a widoki zapierały dech w piersiach.w klifie widoczne zagłębienia- to kwatery dymkówek


Spacer, który odbył się późnym popołudniem dał nam szansę by  wędrując w drodze powrotnej kamienistą plażą wzdłuż brzegu zalewu podziwiać wygrzebane w pisku ścian klifu  liczne "kwarery" dymkówek oraz niezwykły zachód słońca.


Nakarmiwszy dusze najprzedniejszym kawiorem widoków , obdarowani koszem pachnących malinówek oraz nalewkami z mirabelek włśnie i białego bzu, w milczeniu, przeżywajac jeszcze raz wszystko w ciszy , niechętnie  wróciliśmy do świata realnego...

A oto i uratowany przed zalaniem kościółek: Pierwotny, drewniany kościółek ufundowany przez właścicieli Siedlątkowa, rodzinę Ubyszków, wzniesiono w XV wieku. Na jego miejsce około 1684 roku pobudowano nowy, już murowany jednonawowy. Jako materiał posłużył kamień polny i cegła.(...). W latach siedemdziesiątych minionego wieku kościółek w Siedlątkowie miał zostać rozebrany i przeniesiony w inne miejsce. Wszystko z powodu budującego się, największego w centralnej Polsce sztucznego zbiornika Jeziorsko. Ostatecznie zdecydowano pozostawić go na obwałowanym cyplu. Ta licząca około 150 (mój dopisek-181-to aktualne dane z wczoraj) wiernych parafia, jest nie tylko najmniejszą w dekanacie dobrskim, ale całej Polsce. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku rozważano włączeniu jej do parafii Skęczniew na zasadzie filii. Porzucono ten zamiar, kiedy probostwo objął w latach dziewięćdziesiątych niezwykle dynamiczny ks. Grzegorz Czaja. Pozyskał sponsorów, którzy wyłożyli pieniądze na remont i renowację kościoła z jego zabytkami oraz plebani. Teraz ten przepiękny, malowniczo położony kościół jest chętnie odwiedzany przez turystów wypoczywających nad zbiornikiem Jeziorsko, stanowiąc jego atrakcję.(źr.Wikipedia)
(Wszystkie zdjęcia pochodzą z internetu- google)

15 komentarzy:

 1. Jeżeli to miało być wyciszenie-odpłynęłam na kilka wirtualnych chwil.Dziękuję!
  Jeżeli też zaproszenie-kto wie?,świat błogi,czuje się życzliwość gospodarzy i tajemniczość przyrody.Może należy napisać:kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 2. ależ pięne i klimatyczne miejsce:))))pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może kiedyś zorganizuję dla zaprzyjaźnionych Lnianego oraz chętnych spotkanie właśnie tam...??

   Usuń
 3. Śliczne i kojące miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. M.Arto odkryłaś raj na Ziemii i zabrałaś mnie na zachwycająca wycieczkę. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo...
   Sama jestem do wczoraj pod wrażeniem, będę tam wracała , to pewne...

   Usuń
 5. Cudne miejsce! , tak jak mówisz cudze chwalimy a często swego nie znamy ;) pieknie ram :))
  pozdrawiam
  Ag

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten klif jest niesamowity, nie mogę oczu oderwać. Piękne miejsce, aby zwolnić trochę i pomyśleć:),

  pozdrawiam ciepło
  aniutka

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo cenię ludzi, którzy dostrzegają piękno naszych klimatów. piękne ujęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna wycieczka! Widoki zapierające dech w piersiach i sposób przedstawienia ich urzekający :) Dziękuję za tą chwilkę relaksu :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Piekne miejsce, milo mi bylo pospacerowac z Toba, a jaki cudny zachod slonca, kosciolek uroczy , fajnie ze zostal, pozdrawiam:)Czy dostalas ode mnie e-mail?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostałam i odpisałam, ale otrzymałam informację,że wiadomość nie może być przesłana, próbowałam 2x, bez skutku.W końcu napisałam pod którymś postem.Sprawdź w swoich komentarzach:)
   Pozdrawiam.
   Ciekawe, czemu poczta do Ciebie nie przeszła?

   Usuń
 10. W pierwszej chwili myślałam, że to zdjęcia gdzieś z zagranicy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niesamowite miejsce, piekne zdjecia.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde słowo pozostawione przez Was w komentarzach, za czas
postom poświęcony...:)